Koszyk

Kategorie produktów

Czy warto inwestować w kreatywne zabawki dla dzieci?

Kreatywne zabawki – takie, które pozwalają naszemu maluchowi rozwiązywać problemy, pomagają w podejmowaniu decyzji, pobudzają jego zmysły w określonych etapach rozwoju. To co będzie zabawką kreatywną dla dziecka nadpobudliwego, w ogóle nie nada się na rozwijającą zabawkę dla towarzyskiego, ale bardzo nerwowego malucha. Jak więc podjąć właściwą decyzję o zakupie zabawki kreatywnej, by nie utknąć w gąszczu ofert?

Podział zabawek kreatywnych

Zabawki, które nazywamy kreatywnymi można dzielić pod różnym względem, jednak najbardziej zasadny zdaje się być podział ze względu na umiejętności, które kształtują.

W ten sposób wyróżnić możemy:

  • Zabawki do konstruowania, składania, tworzenia konstrukcji trójwymiarowych – w tej grupie mamy wszelkiego rodzaju klocki konstrukcyjne, zabawki do składania w całość. Idealne dla dzieci nie potrafiących na długo utrzymać uwagi w jednym punkcie. Dzięki tym zabawkom nauczą się koncentrować.
  • Zabawki do pracy nad zdolnościami manualnymi – tu liczy się sprawność dziecięcych dłoni i palców, którą począwszy od drugiego roku życia trzeba wspierać szczególnie aktywnie. Również po to, by móc zaobserwować ewentualne nieprawidłowości. Wśród tego typu zabawek na szczególną uwagę zasługują ekologiczne plasteliny, ciastoliny i inne masy plastyczne. Dzięki nim maluch poprawia też ogólną koordynację ruchową.
  • Zabawki dla najmłodszych – kształtowanie umiejętności manualnych i pobudzanie aktywności ośrodkowego układu nerwowego jest bardzo istotnym elementem rozwoju młodego mózgu. Stąd warto wybierać zabawki uczące dziecko porządkowania kształtów jak sorter oraz wszystkie pobudzające zmysły malucha zabawki jak interaktywne grzechotki

Cel kupowania zabawek kreatywnych

Tak naprawdę zabawki kreatywne to wszystkie te zabawki, które w jakikolwiek sposób pobudzają nasze dzieci do odnajdywania rozwiązań. Takich wyjść w sytuacji, których maluch w innych okolicznościach by nie wymyślił. Same zabawki nie sprawią jednak, że dziecko w cudowny sposób stanie się zaradne. Maluch po pierwsze powinien być zachęcony do zabawy, a po drugie stale otrzymywać informacje, że wspieramy go w jego wyborach i akceptujemy niepowodzenia.