Koszyk

Kategorie produktów

Edukacyjne zabawki dla dzieci – hit czy kit?

Edukacyjne, czyli jakie – czy jest definicja zabawek edukacyjnych?

Generalnie zabawki można podzielić na te, które po prostu zajmują naszym maluchom czas i takie, które realnie są w stanie je czegoś nauczyć. W tej drugiej grupie mamy najprostsze typy zabawek drewniane klocki i układanki. Zabawki edukacyjne charakteryzują się zwykle tym, że do ich wprowadzenia w zabawową przestrzeń dziecka, potrzebny jest przewodnik – najczęściej opiekun czy wychowawca w żłobku czy przedszkolu.

Co przemyśleć zanim zakupimy zabawkę edukacyjną dla naszego malucha?

Jest kilka podstawowych pytań, jakie winniśmy sobie zadać przed tym niż wyjmiemy w sklepie z zabawkami kartę płatniczą:

  • Wiek dziecka

Nie kupujmy NIGDY zabawki przeznaczonej dla dziecka starszego niż nasze. Owszem, jeśli jest okazja i zamierzamy zabawkę podarować na kolejne urodziny okej. Nie starajmy się jednak, by nasze dziecko uczyło się rzeczy, które przyswajają jego starsi koledzy. Zbyt skomplikowane zabawki mogą dziecko po prostu zniechęcić

  • Zainteresowania

Są dzieci, które w wieku trzech lat interesują się samochodami, a są takie które wolą układać klocki i interesują się głównie literkami i cyferkami. Nie uszczęśliwiajmy ich na siłę, kupując to, co inni rodzice. Nasze dziecko kocha literki i cyferki – kupmy drewniane klocki ze stempelkami.

  • Realne potrzeby

Dziecko nie musi być zaburzone, by mieć indywidualne, inne niż pozostałe maluchy w jego grupie wiekowej potrzeby. Np. dla dzieci nadreaktywnych nie nadadzą się zabawki grające, chodzące i świecące, bo to za dużo bodźców. Dla takich maluchów najlepiej sprawdzą się takie zabawki i zabawy, które w zależności od zaangażowania, pokazują efekty pracy w dłużej jednostce czasu jak patyczki przestrzenne, z których można wyczarować cuda, ale potrzebna jest precyzja i spokój

Wybierając kreatywne zabawki dla dziecka starajmy się opanować naszą wewnętrzną chęć kupienia czegoś WOW, skoncentrujmy się na tym, co naszego malucha naprawdę interesuje. Podążanie za zainteresowaniami dziecka to tak naprawdę opiekowania się jego pasjami. A może to, że nie chce się bawić tym co inne dzieci jest wskazówką dotyczącą jego przyszłych umiejętności. Warto zawsze dziecko w zainteresowaniach wspierać. Koniecznie sprawdźmy też certyfikaty i atesty zabawek – to one są gwarancją bezpiecznej zabawy dla maluchów.