Koszyk

Kategorie produktów

Jak nauczyć dziecko prawidłowej dezynfekcji rąk?

Czy chcesz wprowadzić swoje dzieci w nawyk mycia i dezynfekcji rąk? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc. Zachęcamy też do spojrzenia na produkty z kategorii dezynfekcja i ochrona osobista, które mogą się przydać w ramach przekazywania wiedzy.

Wskazówka #1 Wytłumacz, dlaczego dezynfekcja jest ważna

Opowiedz dziecku, jak wielkie znaczenie ma dezynfekcja i dlaczego mycie rąk jest ważne. Wyjaśnij swoim dzieciom, że mycie rąk pomaga zapobiegać chorobom i powodowaniu choroby u innych ludzi. Nikt nie lubi chorować ani wywoływać choroby kogoś innego. Mycie rąk może pomóc temu zapobiec – kiedy Twoje dziecko to zrozumie samo będzie chętniej sięgało po spray do dezynfekcji, czy inne środki o podobnym działaniu.

Wskazówka #2 Wyjaśnij, kiedy należy myć i dezynfekować ręce

Kiedy myć? Powiedz dziecku, aby umyło ręce przede wszystkim przed jedzeniem, oraz jak tylko wróci do domu. Tak samo powinno umyć ręce, zanim dotknie ust, oczu lub nosa. Konieczne jest też mycie dłoni po kontakcie z innymi ludźmi, czy powierzchniami.

Inne przykłady, kiedy potrzebna jest dezynfekcja, wyjaśnij dziecku, żeby robiło to po czynnościach takich jak:

  • skorzystanie z toalety,
  • zabawa ze zwierzętami domowymi lub innymi,
  • dotykanie karmy dla zwierząt,
  • zabawa na placu zabaw.

Wskazówka #3 Powiedz, kiedy sięgnąć po środek dezynfekujący do rąk, a kiedy mydło

Środek do dezynfekcji rąk nie działa dobrze, gdy ręce są wyraźnie brudne lub tłuste. Mydło i woda są najlepsze, ponieważ całkowicie usuwają brud, tłuszcz i zarazki. Jednak środek do dezynfekcji rąk to dobre wsparcie, gdy dziecko nie ma w pobliżu mydła i wody. Niech dziecko używa środka odkażającego na bazie alkoholu z co najmniej 60% zawartością alkoholu.

Wskazówka #4 Daj dobry przykład

Upewnij się, że praktykujesz to, czego uczysz dziecko. Myj ręce przed jedzeniem lub gotowaniem posiłku, po skorzystaniu z łazienki oraz po pracy, czy wszelkich innych czynnościach, o których wspominałeś swojemu milusińskiemu.

Wskazówka #5 Bądź cierpliwym rodzicem

Bądź cierpliwy. Potrzeba czasu, aby dziecko nabrało nawyku mycia i dezynfekcji rąk, jak również zrobiło to prawidłowo. Pamiętaj, aby w razie potrzeby udzielić pomocy i powtórzyć ponownie wyżej wymienione wskazówki i zasady.

Wskazówka #6 Przypominaj tak często, jak potrzeba

Dzieci myją ręce, jeśli mają na nich widoczne zabrudzenia, takie jak błoto lub farba. Zatem trzeba będzie im co jakiś czas przypomnieć, aby zmyły również zarazki, których nie widać.