Jak zabezpieczyć dom dla dziecka?

Pierwsze kroki dziecka napawają jego rodziców dumą i radością. Radość ta nieco zanika, kiedy okazuje się, że mały podróżnik chętnie i niezdarnie zaczyna przemieszczać się po domu. Aby dziecko mogło w bezpieczny sposób uczyć się chodzić i poznawać otaczający go świat, warto przystosować swój dom do potrzeb małego lokatora.

Najczęstsze zabezpieczenia stosowane przez rodziców

Zabezpieczenie niebezpiecznych przedmiotów w domu oraz chemii gospodarczej to jedne z najważniejszych czynności, o których powinni pamiętać młodzi rodzice.

Do innych zalecanych czynności zalicza się:

  • Stosowanie zabezpieczeń do drzwiczek, które uniemożliwią dziecku dostanie się do szafek, i zrobienia, np. kuchennych rewolucji.
  • Przyklejenie taśmy piankowej na kantach stołów, blatów i szafek. To zabezpieczenie pomoże uniknąć niebezpiecznych urazów głowy dziecka, podczas upadków.

Należy jednak pamiętać, że małe dzieci mają ogromną wyobraźnię i ciężko przewidzieć wszystkie zagrożenia, które czekają na maluchów w domu.

Bezpieczny dom dla malucha

Każdy rodzic chce stworzyć dla swojego dziecka dom, w którym będzie mógł się bezpiecznie rozwijać i poznawać świat. Stosowanie zabezpieczeń na meblach, chowanie niebezpiecznych urządzeń i chemii to świetne praktyki, które na pewno obniżą ryzyko wypadków z udziałem dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że najlepszym zabezpieczeniem malucha, będzie zawsze dozór jego rodziców oraz mówienie dziecku o zagrożeniach, które mogą go spotkać. Okazywanie dziecku zainteresowania i spędzanie z nim czasu na zabawie, również w znacznym stopniu zmniejsza czas, w którym dziecko pozostaje bez opieki, a tym samym ogranicza prawdopodobieństwo niefortunnego wypadku.