Najlepsze zabawki edukacyjne dla dzieci

Nauka przez zabawę jest najlepszym sposobem, aby maluch poznawał świat. Z pomocą w poszerzaniu umiejętności dzieci przychodzą producenci zabawek edukacyjnych, które pomagają w rozwijaniu kreatywności i zainteresowań dzieci.

Jak możemy podzielić zabawki edukacyjne?

Zabawki edukacyjne to dość szerokie pojęcie, które określa wszystkie zabawki, które pobudzają zmysły dziecka i czegoś go uczą. Zabawki edukacyjne możemy podzielić na dodatkowe podgrupy, ze względu na ich cechy. W ten sposób możemy wyróżnić:

  • Zabawki DIY ( ang. do it yourself, czyli zrób to sam). W tej grupie zabawek edukacyjnych znajdą się wszystkie zestawy do robienia kosmetyków, mini laboratoria chemiczne itd.
  • Zabawki edukacyjne dla najmłodszych, które rozwijają u nich rozróżnianie dźwięków, zdolności manualne oraz rozpoznawanie kształtów i kolorów. Do tej grupy zaliczyć można wszystkie zabawki interaktywne dla niemowląt oraz maty edukacyjne.
  • Puzzle oraz układanki, które pozytywnie wpływają na koncentrację, rozwój umiejętności rozróżniania kształtów oraz wyobraźnię.

Do zabawek edukacyjnych, można równie zaliczyć coraz popularniejsze zabawki konstrukcyjne, np. modele aut lub samolotów oraz znane od dawna klocki. Zabawki te doskonale wpływają na zdolności manualne dziecka oraz jego umiejętności planowania, a także uczą precyzji i cierpliwości.

Czy warto wybierać zabawki edukacyjne?

Wspierając dziecko w poznawaniu świata, ważne jest, aby umożliwiać mu dostęp do wielu bodźców. Dlatego zabawki edukacyjne są świetnym wyborem dla wszystkich maluchów. Poprzez zabawę dzieci rozwijają swoje zdolności manualne i wzrokowe, ćwiczą pamięć oraz uczą się ciekawostek na temat otaczającego go świata. Zabawki edukacyjne to sposób na rozwijanie umiejętności dziecka od pierwszych tygodni jego życia, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.