Koszyk

Kategorie produktów

Polub nas na Facebooku

Oznaczenia zabawek – jak wybrać bezpieczne prezenty dla najmłodszych pod choinkę?

Mimo iż różne inicjatywy wprowadzone przez rządy i stowarzyszenia oznaczają, że zabawki, którymi dzisiaj bawią się nasze dzieci, są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, nadal istnieje potrzeba czujności rodziców i świadomości różnych zagrożeń, jakie niektóre zabawki mogą stanowić dla ich pociech.

Bezpieczne zabawki – co możesz zrobić jako rodzic?

Działania, które rodzice powinni przeprowadzić przy wyborze bezpiecznych zabawek dla swojego dziecka, wymagają niewiele więcej niż tego, co podpowiada zdrowy rozsądek. Jedną z najbardziej oczywistych rzeczy, jest upewnienie się, że brana pod uwagę zabawka jest właściwa dla jego wieku, oraz że posiada znaki zgodności z pewnymi normami bezpieczeństwa.
Dla przykładu piłka muzykalny zwierzak clementoni – cle17109  jest dedykowana niemowlętom już od 3 miesiąca życia, natomiast duże laboratorium mydlarskie mydełka clementoni – 60982  będzie odpowiednie do zabawy dopiero po ukończeniu roku życia.

Symbole i oznaczenia na zabawkach

Poniżej kilka zdań ,o najczęstszych symbolach, które prawdopodobnie znajdziesz na kupowanych zabawkach. Dobrze jest zapoznać się z tymi informacjami, aby mieć pewność, że daje się swoim dzieciom zabawki spełniające najlepsze standardy bezpieczeństwa.

Znak CE

Ten symbol jest używany przez producentów zabawek, aby wykazać, że ich produkty spełniają wszystkie odpowiednie wymagania dotyczące aspektów, takich jak:

  • bezpieczeństwo,
  • ochrona środowiska,
  • ochrona zdrowia.

Wszystkie są określone w dyrektywie europejskiej.

Ostrzeżenie o wieku

Ten czerwono-biały symbol pojawił się na zabawkach po raz pierwszy w 1995 r. i służy do wskazania, że zabawka nie jest odpowiednia dla dzieci w wieku poniżej określonej liczby lat.

Chociaż pokazane powyżej symbole bezpieczeństwa zabawki zapewniają bardzo dobry wgląd w ocenę bezpieczeństwa poszczególnych zabawek dla Twojego dziecka, jest też wiele innych bardzo prostych działań kontrolnych, które możesz wykonać, aby mieć pewność co do jakości ich wykonania. Poświęć nieco czasu na samodzielne sprawdzenie każdej zakupionej zabawki – w końcu chodzi o zdrowie, a nawet życie dziecka.