Koszyk

Kategorie produktów

Rozwój i kreatywność – dlaczego wybrać klocki konstrukcyjne?

Klocki są jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. Bawią się nimi kolejne pokolenia maluchów, dlatego zestaw klocków można znaleźć niemalże w każdym polskim domu, zamieszkiwanym przez rodzinę z dziećmi. Obecnie szczególnie popularne są klocki konstrukcyjne. Dlaczego warto wybrać je dla dziecka?

Czym są klocki konstrukcyjne?

Klocki konstrukcyjne powstały ponad 100 lat temu i od razu stały się popularne wśród dzieci i dorosłych. Elementy są wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Wśród wysokiej jakości klocków z plastiku poleca się klocki konstrukcyjne Wader, dostępne w zestawach liczących nawet kilkaset sztuk. W skład zestawów wchodzą zarówno klasyczne elementy o różnych barwach i wielkościach, jak i elementy ruchome, okna, drzwi, przyczepki, koła oraz inne części. Dla starszaków polecane są klocki Blocki, z których chłopcy i dziewczynki mogą zbudować ciężarówki, helikoptery, czołgi, a także inne skomplikowane konstrukcje.

Atutem klocków konstrukcyjnych jest mnogość sposobów łączenia. Dostępne są zarówno klasyczne klocki, jak i klocki wafle, patyczki, płatki śniegu i inne. Mali architekci tworzą z nich przestrzenne konstrukcje, a jedynym ograniczeniem podczas zabawy jest wyobraźnia pociech. Do zestawów dołączone są instrukcje, dzięki którym dzieci poznają nietypowe połączenia klocków i sposoby wykorzystania niestandardowych elementów.

Zalety klocków konstrukcyjnych

Budowanie z klocków jest zabawą, która przynosi dziecku liczne korzyści. Tworzenie wymyślnych struktur uczy planowania, analizowania i realizowania pomysłów. Zabawa wspiera naukę logicznego myślenia, a także poznawanie praw fizyki w naturalny sposób. Dziecko szybko zauważa, co zmniejsza stabilność budowli i uniemożliwia poruszanie się pojazdu. W każdym projekcie budowli od dziecka wymaga się myślenia, by poszczególne elementy konstrukcji mogły się działać w odpowiedni sposób.

Zabawa klockami rozwija kreatywność, a młodszym dzieciom pomaga oswoić się z nowymi fakturami, kształtami i kolorami. Stymulowanie zmysłów wpływa pozytywnie na integrację sensoryczną pociechy. Chwytanie małych elementów zwiększa siłę mięśni dłoni i palców, przygotowując dziecko do nauki rysowania, pisania i wykonywania precyzyjnych ruchów. Motoryka mała jest rozwijana przez zabawę, dlatego klocki są jednym z najefektywniejszych sposobów na ćwiczenie małych rączek. Dodatkowo łączenie małych elementów stymuluje zmysł wzroku i dotyku do wspólnej pracy, dzięki czemu poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Dzięki klockom konstrukcyjnym, dzieci uczą się współdziałania, gdyż duże zestawy są odpowiednie do zabawy w grupie rówieśniczej. Kilkulatki chętnie bawią się wspólnie klockami zarówno w domach, jak i w przedszkolach, gdzie wspólnie konstruują ogromne budowle i skomplikowane pojazdy. Zabawa uczy je rozdzielania zadań, a także rozwiązywania konfliktów pomiędzy członkami grupy.