Zabawki z outletu – jak kupować, by się nie naciąć?

W outlecie możemy kupić lodówkę do zabudowy czy książkę, ale zabawki? To stosunkowo nowy pomysł, by sprzedawać zabawki outletowe. Część producentów dotychczas zabawki, które nie spełniały okreśonych norm, kierowała do utylizacji, teraz to się zmieniło.

Co to są sprzęty outletowe?

Outlet to miejsce, gdzie kupujemy nowe fabrycznie rzeczy, ale takie których wedle prawa handlowego nie można sprzedawać w kategorii nowe.
Kategorie w outletach możemy podzielić na:

  • Kategoria pierwsza – sprzęty z wystawy sklepowej, które kiedyś odpakowane stały na ekspozycji jakiś czas i zwyczajnie nie mogą zostać sprzedane jako nowe. Zużycie tego typu sprzętów może być nawet niewidoczne, ale cena nie może być równa cenie produktu nowego. Ta kategoria sprzętów będzie najdroższa.
  • Kategoria druga – produkt, który z jakiegoś powodu ma uszkodzone opakowanie, tak jak traktor ze spychaczem. Mogło stać się to podczas transportu, być może produkt stał w pudełku w sklepie stacjonarnym. Tak czy inaczej nie nadaje się raczej na prezent, ale w środku jest pełnowartościowy, więc będzie kosztował od 10 do nawet 30 procent mniej niż taki sam nowy produkt.
  • Kategoria trzecia – produkt pochodzący ze zwrotu. Ktoś go zamówił, produkt jak na przykład piasek kinetyczny z piaskownicą się nie spodobał, klient odesłał go do sklepu. W efekcie na opakowaniu może być list przewozowy lub opakowanie będzie zarysowane, wygniecione itp. Sprzęt w środku zwykle jest zupełnie nowy i nie nosi żadnych znamion używania.
  • Kategoria czwarta – produkty uszkodzone. Wada fizyczna w postaci porysowania obudowy, braku elementu, wyłamanych ząbków itp. – to sprawie, że cena w stosunku do ceny produktu nowego może być niższa o 50 procent i więcej

Każdorazowo sprzęt outletowy powinien być dokładnie opisany, a jeśli wada jest fizyczna – powinniśmy móc zobaczyć zdjęcie.

Zabawki z wadą czy zabawki kupione okazjonalnie?

Zabawki z outletu jak najbardziej opłaca się kupować. To zawsze oszczędność, a w pewnym wieku dla naszego malucha opakowanie przestaje być najważniejszym elementem tego, co od nas dostaje. Przed zakupem warto jednak się upewnić z jakiego rodzaju wadą mamy do czynienia. Trzeba zadbać też o to, by wada nie zmniejszała bezpieczeństwa użytkowania produktu – w końcu mówimy o zabawkach dla najmłodszych. Czasem brak oryginalnego opakowania przy obniżce ceny o 10 czy 20 procent to świetna okazja na kupno tego, o czym dziecko marzy, a na co nigdy nie mieliśmy wolnych funduszy. Pamiętajmy, że przy zakupie produktów outletowych tak samo podlegamy prawu konsumenckiemu, jeśli sprzedawca nie określi inaczej, więc koniecznie zorientujmy się czy i w jakim terminie produkt można zwrócić czy wymienić.