Zabawki nowe czy używane?

Żyjemy w czasach, w których występuje nadmiar wszystkiego. Dotyczy to również zabawek. Dlatego coraz częściej, świadomi rodzice decydują się na zakup używanych zabawek, aby chronić środowisko naturalne. Kiedy zatem kupno używanych zabawek jest bezpieczne, a kiedy warto zainwestować w nowe?

Czy używane zabawki są bezpieczne?

Jeżeli rozważamy kwestię zakupu używanych zabawek, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czy będą one bezpieczne dla naszych dzieci. Wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, które wiążą się z zakupem używanych zabawek. Zabawki, których nie powinniśmy kupować z różnych względów, to:

  • Wszelakiego rodzaju dmuchańce jak materace czy koła do pływania. Zabawki te często ulegają przebiciom, również w trakcie transportu, dlatego lepiej nie ryzykować, że na wakacje pojedziemy z przebitym materacem.
  • Akcesoria dla małych dzieci, takie jak grzechotki i gryzaki. Zakup takich zabawek jest niehigieniczny, ze względu na to, że małe dzieci często wkładają takie zabawki do buzi. Kupowanie używanych zabawek, w tym wypadku może grozić przenoszeniem się chorób jamy ustnej lub przeziębień.
  • Zniszczone plastikowe zabawki. W tej grupie powinny znaleźć się wszystkie uszkodzone zabawki z plastiku, których ostre krawędzie mogą zranić nasze dziecko.

Zabawki, które można bezpiecznie kupować z drugiej ręki to, np. wszystkie gry planszowe i puzzle. Ważne tylko, aby zwrócić uwagę na to, czy sprzedawane zabawki są kompletne.

Jak racjonalnie kupować zabawki?

W trosce o środowisko dla przyszłych pokoleń nie trzeba całkowicie rezygnować z kupowania nowych zabawek. Wystarczy racjonalnie podchodzić do takich zakupów i kupować ich mniej, ale lepszej jakości. Ważne jest także dbanie o zabawki, które już posiadają nasze dzieci, aby jak najdłużej im służyły.