Wspomaganie dziecięcej koncentracji przy użyciu ciastoliny

Mąka, woda, sól i substancje zabezpieczające przed pleśnią – ot cała tajemnica ciastoliny. Zabawki, która interesuje dzieci w różnym wieku i praktycznie nigdy się nie nudzi. Trzeba przyznać, że to tak uniwersalna zabawka, że rodzice też chętnie się nią bawią.

Z ciastoliny można nie tylko budować ludziki czy zwierzątka. Ciastolina zakupiona w różnych zestawach może posłużyć do przygotowania np. kolorowych ciasteczek, całych miast czy ZOO.

Zabawa kreatywna jaką możemy z dzieckiem stworzyć z użyciem ciastoliny ma wiele korzyści. Oto kilka przykładów:

  • Trening dłoni i palców – przygotowanie do uprawiania sportów, pisania, gimnastyki
  • Poprawa koncentracji – ciastolina jest świetna dla dzieci mających problem z utrzymaniem uwagi. Ruchliwych, nadpobudliwych, denerwujących się podczas niepowodzeń. Zabawa z ciastoliną jest czynnością na której trzeba się skupić i to dzieciom bardzo pomaga później w utrzymaniu uwagi np. na zajęciach w szkole.
  • Interesuje dzieci w różnym wieku – z ciastoliny można tyle wyczarować, że jest ciekawa zarówno dla maluchów, które dopiero ją poznają, jak i dla dzieci starszych, któym można kupić ciastolinę w tematycznym zestawie np.: ciastolina safari
  • Trening koordynacji – żeby wykonać coś z ciastoliny trzeba się nie tylko skoncentrować, ale i zadbać o zgraną pracę wszystkich palców. To świetny trening koordynacji ruchowej.

Ciastolina a nie plastelina – dlaczego?

Ciastolina różni się od plasteliny przede wszystkim tym, że jest gotowa do użycia od razu po wyjęciu z opakowania. Ma inną temperaturę, dzięki czemu nie trzeba jej zagniatać, by stała się miękka. Drugą ważną zaletą ciastoliny w stosunku do plasteliny jest jej czystość. Ciastolina nie brudzi, nie pozostawia tłustego filtru na pacach, nie odkłada się na odzieży. Jeśli przyklei się zaś tam, gdzie nie powinna, do jej usunięcia wystarczy woda z mydłem. Ciastolina twardnieje pozostawiona poza pudełkiem, dlatego po zabawie dzieci powinny zawsze ją chować i zamykać w pudełku. I to jej kolejna zaleta – jeśli przyklei się mocno do podłogi i nie sposób jej odkleić, wystarczy poczekać. Kiedy zaschnie, kruszeje i można ją odkurzyć jak rozsypany ryż.

Kiedy zacząć zabawę z ciastoliną?

Na opakowaniach produktów ciastolinowych wiek odpowiedni do rozpoczęcia zabaw to trzy lat. Często jednak rodzice pod własnym nadzorem decydują się pokazać małemu człowiekowi tę wspaniałą zabawę wcześniej. To, co nie pozwala producentom kierować tej zabawki do dzieci młodszych to ryzyko połknięcia. W końcu ciastolina jest kolorowa i ładnie pachnie. Niezależnie zawsze podczas zabaw i z plasteliną i ciastoliną pilnujmy nasze maluchy.