Koszyk

Kategorie produktów

Zabawki do 3 lat wspomagające rozwój – co wybrać?

Pierwsze 3 lata życia to wyjątkowo intensywny okres w rozwoju dziecka. Maluch nie tylko szybko rośnie i przybiera na wadze, ale i uczy się chodzić, mówić, jeść samodzielnie oraz wykonywać proste czynności. Aby pociecha rozwijała się prawidłowo, powinna sięgać po zabawki, które stymulują umysł i ciało do nabywania oraz doskonalenia różnych umiejętności.

Zabawki dla maluchów – bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Zanim kupi się zabawkę dla malucha, powinno się sprawdzić, czy jest bezpieczna dla dzieci poniżej 3 roku życia. W Unii Europejskiej bezpieczne zabawki oznacza się znakiem CE, który pochodzi od słów „Conformité Européenne”, tłumaczonych jako „zgodność europejska”. Co ważne, znak oznacza jedynie, że zabawka jest dopuszczona do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej – kraj produkcji przedmiotu jest bez znaczenia. Brak oznaczenia CE na zabawce powinien skłonić rodziców do rezygnacji z zakupu. Co ważne, na części zabawek można znaleźć podobny znak, jednak oznacza on China Export. Od unijnego CE odróżnia go mniejsza odległość między literami C i E.

Drugim oznaczeniem, na które powinno się zwrócić uwagę, jest minimalny wiek dziecka, jakie może sięgnąć po zabawkę. Większość zabawek z małymi elementami jest oznaczonych jako nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Edukacyjne zabawki dla dzieci do 3 lat

By wspierać rozwój małych dzieci, powinno się sięgać po zabawki, które zachęcają do nauki kształtów, kolorów i łączenia elementów w pary. Wśród tego typu zabawek można wymienić sortery kształtów i klocków, mentale, drewniane puzzle i układanki. Dzięki nim, wzmacnia się wewnętrzną motywację malucha do nauki i uczy się dziecko przez zabawę. Pociecha rozwija logiczne myślenie, kojarzenie, a także przygotowuje się do nabywania kolejnych umiejętności. Dodatkowo układanki i sortery wspierają ćwiczenie chwytu, zwiększają siłę palców oraz zmuszają do wykonywania bardziej precyzyjnych ruchów. Zabawa polega na przekładaniu różnych kształtów przez odpowiednie otwory lub na łączeniu prostych puzzli. Dzięki niej, maluchy rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową szybciej niż rówieśnicy, którzy bawią się innym rodzajem zabawek.

Atutem zabawek edukacyjnych takich jak układanki, mentale lub sortery jest wspieranie rozwoju zmysłów. Dzięki żywym barwom elementów, stymuluje się zmysł wzroku, a różne faktury i materiały wpływają pozytywnie na odbieranie bodźców dotykowych. Do stymulacji zmysłu dotyku szczególnie polecane są przeplatanki z elementami z drewna i tworzywa sztucznego. Zmysł słuchu pobudzają natomiast dźwięki wydawane przez interaktywne sortery, takie jak garnuszek lub samochód z klockami. Dzięki zabawkom, składającym się z elementów o odmiennych kształtach, barwach i fakturach, mózg dziecka rozwija się w prawidłowym tempie. Maluch jest tym samym chroniony przed nadmiarem bodźców, które są wysyłane między innymi przez niedostosowane do wieku zabawki lub filmy animowane.